Esenyurt Isıl İşlem Fabrikası

Esenyurt Isıl İşlem


ISPM 15 standardı olarak da adlandırılan ısıl işlem IPPC (Uluslararası Bitki Koruma Konvansiyonu) Genel Kurulu tarafından 2002 yılında kabul ettiği bir kuraldır. Uluslararası ticaret hareketlerinde ahşap ambalaj malzemelerinin kullanım biçimini denetlemeye yöneliktir. ISPM 15 standardında ana amaç ahşap malzemelerdeki zararlı organizmaların farklı bir ülkeye taşınmasını engellemektir. Isıl işlemler sayesinde söz konusu zararlı organizmalar ortadan kaldırılır ve farklı bir ülkeye gitmesi engellenir. IPPC adlı kuruluşa ülkemiz de üye olduğu için Türkiye’de de mecburidir.

Esenyurt ISPM – 15 Standardı Uygulaması

Yukarıda değindiğimiz amaç doğrultusunda ahşap ürünler bir dizi işlemlerden geçirilir. Ahşap ürünler ısıl işlem fırınlarına alınır. Bu fırınlarda ahşabın çekirdek ısısı 56 dereceye getirilir ve bu şekilde 30 dakika bekletilir. Bu süre zarfından ısıl işleme alınan ahşap zararlı böcek ve larvalardan arınır. Yapılan bu işlemlerin ardından ahşap ürünün üzerinde IPPC damgası vurulur. Böylelikle uluslararası nakliyat kurallarına uygun hale getirilir. Bu işlemler palet, sandık, kereste gibi farklı ürünlere uygulanmaktadır.

Esenyurt Isıl İşlem Çeşitleri

ISPM 15 uygulamaları temel olarak iki farklı şekilde yapılmaktadır. Bunlardan bir tanesi ısıl işlemdir. Yukarıda da anlatıldığı üzere ısıl işlem kapsamında ahşap öz ısısı 56 derecede en az 30 dakika boyunca fırında bekletilir. Bir diğer yöntem ise fumigasyon olarak adlandırılır. Bitkilere, depolanan zirai ürünlere, bina ve nakil vasıtalarına ve hatta mobilyalara varıncaya kadar çesitli materyallere arız olan böcekleri ve diğer zararlı unsurları ortadan kaldırma amaçlı kullanılır. Bu işlemde fümigant adlı bir kimyasal madde belli oranda ürüne verilmektedir.

Esenyurt Isıl İşlem merkezi arayışınızda Akkoyun Orman Ürünleri çözüm ortağınız olmaya hazır. İlgili bağlantı aracılığıyla daha fazla bilgi alabilir, fiyat teklifi için bizimle irtibata geçebilirsiniz.